Про звернення депутатів Сарненської міської ради до Верховної Ради України щодо збереження податку на доходи фізичних осіб у бюджетах територіальних громад
С А Р Н Е Н С Ь К А М І С Ь К А Р А Д А
Р І В Н Е Н С Ь К О Ї О Б Л А С Т І
(VІIІ С К Л И К А Н Н Я)
Р І Ш Е Н Н Я
___ ________________ 2024 року |
№ _____ |
Про звернення депутатів Сарненської міської ради до Верховної Ради України щодо збереження податку на доходи фізичних осіб у бюджетах територіальних громад |
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», за погодженням із постійними комісіями міської ради, міська рада
ВИРІШИЛА:
- Схвалити звернення депутатів Сарненської міської ради до Верховної Ради України щодо збереження податку на доходи фізичних осіб у бюджетах територіальних громад (додається).
- Організаційному відділу Сарненської міської ради забезпечити направлення цього звернення до Верховної Ради України та опублікувати це рішення на вебсайті Сарненської міської ради.
Міський голова Руслан СЕРПЕНІНОВ
Додаток
до рішення Сарненської міської ради
_____________________ 2024 року № _____
Верховній Раді України
|
Звернення депутатів Сарненської міської ради до Верховної Ради України щодо збереження податку на доходи фізичних осіб у бюджетах територіальних громад
8 листопада 2023 року Верховна Рада України ухвалила зміни до Бюджетного кодексу України, якими із доходів місцевих бюджетів вилучено частину ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, працівниками МВС, СБУ та інших «силових структур».
Це призвело до значних втрат у бюджетах громад держави. Не зважаючи на те, що кошти вилучались на виконання функцій оброни держави, військові підрозділи і формування й надалі звертаються за допомогою до місцевих громад. За відсутності орієнтовно 115 млрд гривень, вилучених державою з бюджетів громад, органи місцевого самоврядування продовжують максимально допомагати Об’днаним силам Збройних Сил України, але коштів на всі запити військових критично не вистачає. За інформацією Міністерства фінансів України за січень-липень 2024 року лише 45 % фактичних надходжень податку на доходи фізичних осіб використали головні розпорядники коштів для підтримки сектору безпеки і оборони України.
18 червня 2024 року проголосовано Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки сектору безпеки і оборони України», проєкт №9559-д, яким до власних повноважень органів місцевого самоврядування віднесено надання фінансової та матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони, а до делегованих повноважень віднесено будівництво, облаштування та утримання інженерно-технічних і фортифікаційних споруд, що потребує значного фінансування з місцевих бюджетів.
Бюджетна декларація на 2025 -2027 роки, що подана Урядом на розгляд Верховної Ради України, передбачає:
- зниження частки зарахування до бюджетів місцевого самоврядування податку на доходи фізичних осіб із 64 до 60 %;
- продовження вилучення з доходів бюджетів територіальних громад податку на доходи фізичних осіб грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями та особами рядового і начальницького складу («силового» ПДФО).
Вважаємо, що необхідно на постійній основі визначити в Бюджетному кодексі України та в Законі України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» віднесення до бюджетів територіальних громад 64% податку на доходи фізичних осіб та «силового» ПДФО, оскільки внаслідок вилучення з місцевих бюджетів фінансових ресурсів втрачається самостійність місцевих органів влади виконувати свої повноваження, функції і завдання, зважаючи на потреби та інтереси громади, ефективно використовуючи бюджетні ресурси.
У місцевих бюджетах повинні залишитися 64 % від податку на доходи фізичних осіб та «силовий» ПДФО, адже муніципалітети готуються до опалювального сезону, забезпечення жителів послугами за умови відсутності електропостачання. Реалізація відповідних програм потребує фінансування як в частині обладнання, так і в частині оплати виготовлення проектної документації та приєднання, передбачених на державному рівні.
Більше того Звіт Європейської Комісії про готовність України до переговорів про вступ до Європейського Союзу від 8 листопада 2023 року серед кроків, які дозволяють Україні стати офіційним членом Європейського Союзу, визначив те, що «збережено фіскальну децентралізацію, у 2023 році 64% податку на доходи фізичних осіб».
Зважаючи на необхідність здійснення муніципалітетами передбачених законом витрат для виконання повноважень місцевого самоврядування, для збереження фінансової основи бюджетів громад, звертаємось до Верховної Ради України з проханням ініціювати зміни в Бюджетному кодексі України щодо збереження частки податку на доходи фізичних осіб на рівні 64% та «силового» ПДФО.
Секретар ради Андрій МИЧКА