Про затвердження Програми забезпечення розроблення містобудівної документації Сарненської міської територіальної громади Сарненського району Рівненської області на 2025-2027 роки
С А Р Н Е Н С Ь К А М І С Ь К А Р А Д А
Р І В Н Е Н С Ь К О Ї О Б Л А С Т І
(VІІІ С К Л И К А Н Н Я)
Р І Ш Е Н Н Я
____ грудня 2024 року № ___
Про затвердження Програми забезпечення
розроблення містобудівної документації
Сарненської міської територіальної громади
Сарненського району Рівненської області
на 2025-2027 роки
Відповідно до пункту 22 частини 1 статті 26, статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 16 та 161 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», статті 53 Закону України «Про землеустрій», статті 12 Закону України «Про основи містобудування», статей 2, 4 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку», постанови Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 №926 «Про затвердження Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації», за погодженням із постійними комісіями міської ради, міська рада
В И Р І Ш И Л А:
- Затвердити схвалену виконавчим комітетом Сарненської міської ради Програму забезпечення розроблення містобудівної документації Сарненської міської територіальної громади Сарненського району Рівненської області на 2025-2027 роки (далі – Програма), що додається.
- Фінансовому управлінню Сарненської міської ради передбачати кошти на виконання заходів Програми в межах реальних фінансових можливостей бюджету міської територіальної громади на відповідні роки.
- Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань земельних відносин, екології та природокористування (Анатолій Пацукевич) та на першого заступника міського голови Івана НАЗАРЦЯ.
Міський голова Руслан СЕРПЕНІНОВ
СХВАЛЕНО ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення виконавчого комітету Рішення міської ради
міської ради __________ 2024 року №___
__________ 2024 року №___
Програма
забезпечення розроблення містобудівної документації Сарненської
міської територіальної громади Сарненського району Рівненської області
на 2025-2027 роки
Ця програма розроблена відповідно до законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про Генеральну схему планування території України», «Про основи містобудування», «Про архітектурну діяльність», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель», Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 №926, на підставі статті 91 Бюджетного кодексу України, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 106 «Про затвердження Порядку розроблення та виконання державних цільових програм» (зі змінами).
Ⅰ. Паспорт Програми
1 |
Ініціатор розроблення Програми |
Відділ архітектури та містобудування Сарненської міської ради |
2 |
Рішення виконавчого комітету Сарненської міської ради |
|
3 |
Розробник Програми |
Відділ архітектури та містобудування Сарненської міської ради |
4 |
Відповідальний виконавець Програми |
Відділ архітектури та містобудування Сарненської міської ради |
4.1 |
Головний розпорядник коштів |
Сарненська міська рада |
5 |
Термін реалізації програми |
2025 – 2027 роки |
6 |
Етапи виконання програми (для довгострокових програм) |
2025 рік – І-й етап 2026 рік – ІІ-й етап 2027 рік – ІІІ-й етап |
7 |
Перелік місцевих бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми |
Бюджет Сарненської міської територіальної громади |
8 |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми усього, у тому числі: |
2025 рік - 6 000,0 тис. грн 2026 рік – 3 800,0 тис. грн 2027 рік – 2 300,0 тис. грн |
8.1 |
Коштів місцевого бюджету |
12 100,0 тис. грн. |
Ⅱ. Визначення проблеми, на розв'язання якої спрямована Програма
Програма забезпечення містобудівною документацією Сарненської міської територіальної громади Сарненського району Рівненської області на 2025-2027 роки (далі – Програма) передбачає виконання вимог Законів України «Про основи містобудування», «Про регулювання містобудівної діяльності», «Про стратегічну екологічну оцінку» та Порядку розроблення, оновлення, внесення змін та затвердження містобудівної документації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.09.2021 №926.
Планування територій на місцевому рівні здійснюється шляхом розроблення та затвердження комплексних планів просторового розвитку територій територіальних громад, генеральних планів населених пунктів, детальних планів території, їх оновлення та внесення змін до них.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» програми розвитку регіонів та населених пунктів, програми господарського, соціального та культурного розвитку повинні узгоджуватися з містобудівною документацією відповідного рівня.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» запроваджує інтеграцію землевпорядної та містобудівної документації та передбачає виготовлення громадами Комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади.
Програма спрямована на забезпечення умов сталого містобудівного, економічного та соціального розвитку населених пунктів Сарненської міської територіальної громади та вирішення проблемних питань стимулювання, розвитку, раціонального використання територій, визначення черговості і пріоритетної забудови, створення належних умов для життєзабезпечення, уточнення планувальної структури та просторової композиції забудови територій, пріоритетних та допустимих видів використання і забудови територій, збереження історико-культурного середовища.
У цій Програмі наведені терміни вживаються у такому значенні:
1) містобудівна документація – затверджені текстові та графічні матеріали з питань регулювання планування, забудови та іншого використання територій;
2) генеральний план населеного пункту – містобудівна документація, що визначає принципові вирішення розвитку, планування, забудови та іншого використання території населеного пункту;
3) схема планування території – містобудівна документація, що визначає планувальну організацію та розвиток території;
4) план зонування території (зонінг) – містобудівна документація, що визначає умови та обмеження використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон.
5) комплексний план просторового розвитку території територіальної громади одночасно містобудівна документація на місцевому рівні та документація із землеустрою.
6) стратегічна екологічна оцінка (СЕО) – це процедура визначення, опису та аналізу наслідків для довкілля та здоров’я населення від реалізації державних програм планування та розвитку.
Генеральний план населеного пункту – основний вид містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території.
Генеральний план є комплексним планувальним документом, обов’язковим для виконання. Його положення базуються на аналізі й прогнозуванні демографічних, соціально-економічних, природно-географічних, інженерно-технічних, екологічних, санітарно-гігієнічних, історико-культурних факторів і орієнтовані виключно на вирішення питань планування території населеного пункту.
Матеріали генерального плану вирішують основні, принципові питання з планування територій i не можуть бути використані замість спеціальних проектів, схем та програм розвитку галузей економіки, охорони навколишнього середовища та здоров’я населення, пам’яток iсторiї i культури, інженерного захисту i підготовки території, розвитку систем транспорту, безпеки та організації дорожнього руху, інженерного обладнання, тощо. При розробленні зазначеної документації повинні враховуватися пропозиції вiдповiдних розділів генерального плану.
Планування територій на місцевому рівні забезпечується відповідними місцевими радами та їх виконавчими органами відповідно до повноважень, визначених законом, і полягає у розробленні та затвердженні генеральних планів населених пунктів, схем планування територій на місцевому рівні та іншої містобудівної документації, регулюванні використання їх територій, ухваленні та реалізації відповідних рішень про дотримання містобудівної документації.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель» передбачає виготовлення громадами Комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, який є одночасно містобудівною документацією на місцевому рівні та документацією із землеустрою.
Комплексний план просторового розвитку визначає планувальну організацію, функціональне призначення території, основні принципи і напрями формування єдиної системи громадського обслуговування населення, дорожньої мережі, інженерно-транспортної інфраструктури, інженерної підготовки і благоустрою, цивільного захисту території та населення від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони земель та інших компонентів навколишнього природного середовища, формування екомережі, охорони і збереження культурної спадщини та традиційного характеру середовища населених пунктів, а також послідовність реалізації рішень, у тому числі етапність освоєння території.
Закон України «Про стратегічну екологічну оцінку» передбачає обов`язкове проведення стратегічної екологічної оцінки. СЕО проводять під час розроблення відповідного документа державного планування до його затвердження.
Згідно з вимогами Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» містобудівна документація розробляється на паперових і електронних носіях на оновленій картографічній основі в цифровій формі як набори профільних геопросторових даних у державній геодезичній системі координат УСК-2000 і єдиній системі класифікації та кодування об’єктів будівництва для формування баз даних містобудівного кадастру з урахуванням даних державного земельного кадастру.
III.Мета та основні завдання Програми
Головною метою Програми є забезпечення містобудівною документацією території та населених пунктів Сарненської міської територіальної громади для забезпечення сталого соціально-економічного її розвитку.
Завданнями Програми є:
– обґрунтування майбутніх потреб та визначення переважних напрямів використання територій;
– урахування державних, громадських і приватних інтересів під час планування забудови та іншого використання територій;
– обґрунтування розподілу земель за цільовим призначенням та використання територій для містобудівних потреб;
– забезпечення раціонального розселення і визначення напрямів сталого розвитку міста Сарни та сільських населених пунктів Сарненської міської територіальної громади;
– визначення і раціональне розташування територій житлової та громадської забудови промислових, рекреаційних, природоохоронних територій і об’єктів;
– обґрунтування та встановлення режиму раціонального використання земель та забудови територій, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність;
– визначення, вилучення (викуп) і надання земельних ділянок для містобудівних потреб на основі містобудівної документації в межах, визначених законом;
– визначення територій, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, історико-культурну цінність, встановлення передбачених законодавством обмежень на їх планування, забудову та інше використання;
– охорона довкілля та раціональне використання природних ресурсів;
– регулювання забудови міста Сарни та сільських населених пунктів Сарненської міської територіальної громади та використання території Сарненської міської ради (Додаток 2).
Матеріали містобудівної документації використовуються як вихiднi дані при розробленні іншої планувальної документації та проектів забудови, місцевих правил використання i забудови території населеного пункту, iнвестицiйних програм i проектів, програм соціально-економічного розвитку, схем визначення земель населених пунктів для приватизації, планів земельно-господарського устрою населеного пункту, спеціальних проектів, схем i програм охорони навколишнього природного середовища та здоров’я населення, пам’яток історії i культури, інженерного захисту і підготовки території, комплексних схем транспорту, проектів та схем органiзацiї дорожнього руху, систем управління дорожнім рухом, схем розвитку систем інженерного обладнання i галузей міського господарства, виконанні грошової оцінки земель, створенні мiстобудiвного та земельного кадастрів, тощо.
Тобто, відсутність містобудівної документації не дозволяє належним чином здійснювати містобудівну діяльність на території Сарненської міської територіальної громади.
Термін реалізації Програми складає 3 (три) роки.
Ⅳ. Очікувані результати Програми
В результаті реалізації Програми буде створена топографо-геодезична основа території міста Сарни та затверджений комплексний план просторового розвитку території Сарненської міської територіальної громади.
Ефект від виконання Програми – підвищення соціально-економічної ефективності населених пунктів, поліпшення екологічних параметрів і збереження середовища, вдосконалення архітектурно-естетичних характеристик простору життєдіяльності населення, розроблення містобудівної документації населених пунктів.
Програмою передбачається налагодити дієвий контроль за дотриманням чинних законодавчих і нормативних актів у сфері містобудування, регулюванням забудови та використанням територій населених пунктів, врахування державних, громадських та приватних інтересів під час забудови територій на місцевому рівні, забезпечення доступної та повної інформації про наявність на території адміністративно-територіальної одиниці земель державної та комунальної власності, які не надані у користування та можуть бути використані під забудову, а також інформацію щодо містобудівних умов та обмежень забудови земельних ділянок, залучення інвестицій у розвиток території Сарненської територіальної громади.
- V. Фінансове забезпечення Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету міської ТГ. Окрім цього, фінансування робіт з розроблення комплексного плану просторового розвитку території Сарненської міської територіальної громади, генеральних планів та планів «червоних ліній» міста Сарни та сільських населених пунктів Сарненської міської територіальної громади може здійснюватись за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством.
Коригування Програми щодо фінансового забезпечення її реалізації проводиться згідно з остаточним рахунком коштів відповідно до затвердженої містобудівної документації.
Програмою визначаються необхідні обсяги фінансування проектно-вишукувальних робіт та черговості розробки містобудівної документації.
Всього на розроблення містобудівної документації з планування населених пунктів Сарненської міської територіальної громади протягом 2025-2027 років у бюджеті міської територіальної громади необхідно передбачити орієнтовно 12 100,0 тис. грн (Додаток 1).
Ⅷ. Контроль за ходом виконання Програми
Координація за виконанням заходів Програми покладається на відділ архітектури та містобудування управління житлово-комунального господарства, транспорту, містобудування, архітектури та управління комунальною власністю Сарненської міської ради, контроль – на постійну комісію міської ради з питань земельних відносин, екології та природокористування (Анатолій Пацукевич).
Внесення змін до Програми здійснюватиметься за процедурою внесення змін до рішень міської ради.
Додаток 1
до Програми забезпечення розроблення
містобудівної документації Сарненської
міської територіальної громади
Сарненського району Рівненської
області на 2025 - 2027 роки
РЕСУРСНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ
Програми розвитку безбар’єрного простору на території Сарненської міської територіальної громади на 2025 - 2027 роки
Обсяг коштів, які пропонується залучити на виконання Програми |
Етапи виконання Програми (тис.грн) |
Усього витрат на виконання Програми (тис.грн) |
|||
І |
ІІ |
ІІІ |
|||
2025 рік |
2026 рік |
2027 рік |
|||
Обсяг ресурсів усього, у тому числі: |
6 000,0 |
3 800,0 |
2 300,0 |
12 100, 0 |
|
Бюджет Сарненської міської територіальної громади |
6 000,0 |
3 800,0 |
2 300,0 |
12 100, 0 |
|
Додаток 2
до Програми забезпечення розроблення
містобудівної документації Сарненської
міської територіальної громади
Сарненського району Рівненської
області на 2025-2027 роки
Орієнтовна вартість робіт з розроблення містобудівної документації
Сарненської міської територіальної громади Сарненського району
Рівненської області
№ з/п |
Перелік заходів Програми |
Відповідальні |
Джерела фінансування |
Обсяг коштів, необхідних на виконання робіт, тис. грн |
У тому числі по роках: |
||
2025 |
2026 |
2027 |
|||||
1 |
Виконання робіт картографо-геодезичної основи у М 1:10000 для розробки комплексного плану просторового розвитку території Сарненської міської територіальної громади та М 1:2000 для розроблення генеральних планів населених пунктів |
Відділ архітектури та містобудування Сарненської міської ради |
Бюджет міської територіальної громади |
3 000,0 |
3 000,0 |
||
2 |
Розроблення комплексного плану просторового розвитку території Сарненської міської територіальної громади |
Відділ архітектури та містобудування Сарненської міської ради |
Бюджет міської територіальної громади |
3 000,0 |
1 500,0 |
1 500,0 |
|
3 |
Виготовлення містобудівної документації населених пунктів Сарненської міської територіальної громади |
Відділ архітектури та містобудування Сарненської міської ради |
Бюджет міської територіальної громади |
5 500,0 |
1 500,0 |
2 000,0 |
2 000,0 |
4 |
Виконання стратегічної екологічної оцінки комплексного плану просторового розвитку території Сарненської міської територіальної громади |
Відділ архітектури та містобудування Сарненської міської ради |
Бюджет міської територіальної громади |
300,0 |
300,0 |
||
5 |
Проведення експертизи комплексного плану просторового розвитку території та внесення змін до генерального плану м. Сарни |
Відділ архітектури та містобудування Сарненської міської ради |
Бюджет міської територіальної громади |
300,0 |
|
300,0 |
|
Всього: |
12 100, 0 |
6 000,0 |
3 800,0 |
2 300,0 |
* Дійсна вартість проектно-вишукувальних робіт у кожному конкретному випадку буде встановлюватися проектною установою та замовником з урахуванням усіх особливостей та факторів, обумовлених станом розвитку, потреби в територіях міста або території на час виготовлення містобудівної документації.
Показники Програми, за необхідності, можуть коригуватися у випадках:
– внесення змін до адміністративно-територіального устрою;
– зміни межі міста Сарни та сільських населених пунктів Сарненської територіальної громади;
– зміни індексів та показників визначення кошторисної вартості проектно-вишукувальних робіт;
– впливу зовнішніх факторів – змін економічних та соціальних умов, змін у законодавстві тощо.