Ви є тут

Правові сюрпризи "під ялинку" – 2018 році

Шановні друзі! Вітаємо усіх з новорічними святами. Бажаємо вам в новому році підкорення вершин та успіхів.

А щоб святкувалося вам спокійніше, пропонуємо вам огляд найважливіших нововведень законодавства, які очікуються році, що настає.

Держбюджет- 2018. Розмір мінімальної заробітної плати в 2018 році збільшений і складе з 1 січня 3723 грн. Відповідно, зміняться усі похідні показники, до яких відносяться : розмір фінансових санкцій за порушення трудового законодавства, поріг індексації зарплати, мінімальний розмір ЄСВ, відшкодування втраченого заробітку, оплата вільного від роботи дня при навчанні, вихідна допомога і інший. Прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня складе 1762 грн, з 1 липня - 1841 грн, з 1 грудня - 1921 грн Закон "Про Державний бюджет України на 2018 рік".

Зміни до Податкового кодексу. Податкові нововведення передбачають: поступове підвищення ставок акцизного податку на тютюнові вироби, а саме в 2018 році - на 29,7 %; підвищення ставок екологічного податку на 11,2 % і рентної плати (окрім видобутку корисних копалин) - на 16,8 %; вводиться 24-місячне відстрочення на сплату ПДВ при імпорті деяких категорій устаткування; без сплати мита можна буде отримати не більше трьох посилок вартістю по 150 євро; безмитне ввезення товарів через аеропорти на 1000 євро, при в'їзді через інші пункти пропуску обмеження - 500 євро і 50 кг ваги; на 5 років звільняються від ПДВ і акцизу операції по імпорту електромобілів; для фармацевтичної галузі розширили сферу застосування ставки ПДВ в 7 %, у тому числі на імпорт і продаж медвиробів; для IT- бізнесу розширили пільгу по ПДВ на постачання програмної продукції; повернення до тестового режиму механізму призупинення реєстрації податкових накладних і іншого. Усе це передбачено Законом "Про внесення змін до Податкового кодексу і деяких законодавчих актів України відносно забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2018 році".

Змінений порядок розкриття банківської таємниці. Національний банк удосконалив порядок розкриття банками інформації, що містить банківську таємницю. Фінустановам необхідно враховувати нові правила передачі відомостей НАБУ і приватним виконавцям, а також процедуру розкриття інформації в електронному вигляді. Відповідні зміни передбачені постановою НБУ від 4 грудня 2017 роки № 124.

Змінюється порядок представлення фінансової звітності. Вводиться обов'язкове застосування МСФЗ для великих підприємств і скорочується звітність для малого бізнесу. Крім того, передбачено уявлення звіту про платежі на користь держави і звіту про управління; вводяться критерії для розділення підприємств на мікропідприємства, малі, середні або великі; на вимогу користувачів фінансова звітність може бути додатково переведена в іноземну валюту і інше. Відповідні зміни передбачені Законом № 2164 - VIII "Про внесення змін до Закону України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" відносно удосконалення деяких положень". Крім того, фінустанови з 1 січня представлятимуть звітність в електронній формі. Фінансові компанії (у т. ч. фінансові компанії - компанії, що управляють, фінансові, - адміністратори, фінансові компанії групи А і групи Б), фінансові установи - юридичні особи публічного права, довірчі суспільства і лизингодатели повинні представляти звітність в електронній формі. Звітність в паперовому виді може бути представлена тільки на підставі окремого рішення Нацкомфинуслуг відносно окремої фінансової установи. Це передбачено розпорядженням Нацкомфинуслуг від 26 вересня 2017 року № 3840.

Розширені списки професій, зайнятість в яких надає право на пільгову пенсію. Вступають в силу зміни в переліку виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких надає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Зокрема, в Список № 1 додані працівники: зайняті ремонтом устаткування в умовах діючого виробництва; зайняті на роботах в зоні відчуження, сумарна щільність забруднення території якої радіонуклідами складає 100 кБк/м2 і більше; зайняті на здобичі і збагаченні уранової руди; складів і баз зберігання і постачання пестицидів і хімічної продукції, безпосередньо зайняті вантаженням, розвантаженням і складуванням пестицидів; зайняті на здобичі і збагаченні уранової руди 50 і більше відсотків робочого часу. Зміни вводяться постановою Кабміну від 4 липня 2017 року № 479.

Діють зміни в ПДР. З 1 січня 2018 року зменшена максимально дозволена швидкість в населених пунктах з 60 до 50 км/год. Зміни передбачені постановою Кабміну від 10 листопада 2017 роки № 883.

Оновлена форма декларації про доходи.  З 2018 року почне діяти нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи. Відповідно, набуде чинності і Інструкція по її заповненню. Зокрема, змінами передбачено, що фізичні особи - підприємці відбивають амортизаційні відрахування по витратах, понесених на придбання (самостійне виготовлення) основних засобів і придбання нематеріальних активів. ФОП, які в звітному році вирішили припинити підприємницьку діяльність, уявляють декларацію з відображенням дати ухвалення рішення про припинення. Зміни передбачені наказом Мінфіну від 6 червня 2017 року № 556.

Відновлено кредитування малого і середнього бізнесу в зоні АТО. З 1 січня не діятиме мораторій на продаж іпотеки, що знаходиться в зоні АТО, якщо юрособи знаходяться не там і оформили іпотеку в цілях забезпечення виконання зобов'язань за договорами, ув'язненими після 1 січня 2018 року, або за договорами, в які вносилися зміни в частині продовження термін виконання зобов'язання або зменшення розмір відсоток, штрафний санкція. Закон спрямований на поліпшення інвестиційного клімату і врегулювання питання забезпечення діючих і нових іпотечних договорів об'єктами нерухомого майна, що знаходяться на підконтрольній державній владі частини території проведення АТО. Зміни передбачені законопроектом № 7338 відносно відновлення можливостей розвитку малого і середнього бізнесу з використанням позикового фінансування на території проведення антитерористичної операції, який був прийнятий Верховною Радою як Закон

Посилюються вимоги до бухобліку і фінансової звітності "підприємств публічного інтересу". В правовому полі України з'являється поняття "Підприємство публічного інтересу". До бухгалтерського обліку і фінансової звітності таких підприємств пред'являються підвищені вимоги. Зокрема, усі вони повинні будуть складати фінансову звітність по МСФО і проходити обов'язковий аудит. До числа підприємств громадського інтересу відноситимуться, у тому числі, усі великі підприємства. У зв'язку з цим класифікація підприємств за розмірами для цілей складання фінансової звітності приведена у відповідність з Директивою 2013/34/ЄС. Ці і інші зміни внесені в Закон "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні", вступаючий в силу 1 січня Законом від 05.10.2017 № 2164 - VIII.

Аудитори отримають новий Закон. Новий Закон "Про аудит фінансової звітності і аудиторської діяльності" (законопроект № 6016-д) висуває нові, жорсткіші вимоги до здійснення аудиторської діяльності, особливо при здійсненні аудиту фінансової звітності підприємств, що представляють публічний інтерес. Закон був ухвалений 21 грудня і за станом на 28 грудня ще не підписаний Президентом.